Strona Główna Dominikanie

Dominikanie

Zakon Kaznodziejski (Ordo Praedicatorum – OP) powstał na początku XIII wieku w południowej Francji. Jego założycielem był Hiszpan, św. Dominik de Guzman (ok. 1172-1221). Od jego imienia zakon wziął swoją dzisiejszą nazwę.


Dominikanie mieli urzeczywistniać ideał autentycznego życia Ewangelią, zaradzać potrzebie wiary uświadomionej i apostolstwa opartego na głęboko przemyślanej doktrynie. Już na pierwszych kapitułach generalnych sprecyzowano ramy prawno-organizacyjne, szczególnie akcentując wymiar kaznodziejski wśród wszystkich warstw społecznych.

Konieczność kształcenia braci nadała zakonowi charakter intelektualny i związała dominikanów z dużymi ośrodkami uniwersyteckimi. Nie zapomniano jednak o działalności duszpasterskiej i apostolskiej. Dominikańscy kaznodzieje pojawiali się na wschodnich krańcach Europy, w Azji, w Ameryce Północnej (gdzie wsławili się obroną prześladowanych Indian), na Dalekim Wschodzie.

Dominikanie zakładali swoje klasztory niemal zawsze w samych centrach miast. Utrzymywali się z datków wiernych i, podobnie jak franciszkanie, nazywani byli zakonem żebraczym lub mendykanckim. Szczególnym powołaniem zakonników było kaznodziejstwo oparte na solidnym przygotowaniu teologicznym, zwłaszcza pośród heretyckich wspólnot katarów, waldensów i albigensów. Między innymi dlatego papież Grzegorz IX w 1231 roku przekazał w ręce dominikanów powołany kilkanaście lat wcześniej urząd inkwizycji, który sprawowali do końca średniowiecza.

 

 

 

 
NASZ KOŚCIÓŁ
Kościół Matki Bożej na Claddagh
(Saint Mary's the Claddagh)
MSZE ŚWIĘTE:

Niedziela - godz.17.00
St. Mary's Claddagh
I i III niedz. miesiąca godz.13.00
w kościele Good Shepherd,
Doughiska Rd.

SPOWIEDŹ:

Niedziela - godz. 16:30 do 16:55
I piątek miesiąca
godz.17:30 do 18:30

KANCELARIA PARAFIALNA:

Czwartek - godz. 11:00 do 12:30 i
                   godz. 16:00 do 18:00