Modlitwa

Każda prawdziwa modlitwa głosi w jakiś sposób naszą zależność od Pana życia i śmierci. Stwarza więc również głęboki, żywotny kontakt z Tym, którego znamy nie tylko jako Pana, ale jako Ojca. Jesteśmy naprawdę wtedy, kiedy się dobrze modlimy. Nasze istnienie wznosi się do najwyższej doskonałości przez to, co jest jego najdoskonalszą czynnością. Kiedy przestajemy się modlić, zaczynamy znów spadać w nicość. Prawda, że nadal istniejemy. Ale ponieważ główną racją naszej egzystencji jest poznanie i miłość Boga, popadamy w sen lub martwotę.

Oczywiście nie możemy stale, a nawet dość często, trwać myślą świadomą przy Bogu. Wewnętrzna czujność wymaga od nas jedynie stałego poczucia Jego istnienia i obecności, które otacza całe nasze postępowanie swoją atmosferą duchową, chociażby - poza pewnymi chwilami wyraźnej pamięci o Bogu nie zwracało na siebie naszej świadomej uwagi. Ale gdy oderwaliśmy się tak całkowicie od Boga, że już nie jesteśmy skłonni do myślenia o Nim z miłością, wówczas jesteśmy duchowo umarli.

Większość świata albo śpi, albo jest pogrążona w śmierci duchowej. Ludzie religijni są przeważnie uśpieni. Dusze śpiące dzielą się na dwie grupy, tak jak panny z przypowieści oczekujące Oblubieńca. Mądre mają oliwę w lampkach, to znaczy oderwały się od siebie i starań tego świata, a serca ich są pełne miłości. Czekają rzeczywiście na Oblubieńca i pragną wyłącznie Jego przybycia, chociaż mogą się zdrzemnąć w trakcie tego czuwania. Ale tamte nie tylko śpią, pełne są innych snów i innych pragnień. Ich lampy są puste, gdyż wypaliły się już w mądrości ciała i własnej próżności. Gdy Oblubieniec przychodzi, za późno jest na kupowanie oliwy - zapalają więc lampy dopiero po Jego odejściu. I zasypiają znowu, aby raz jeszcze śledzić sprawy umierającego świata.

Thomas Merton - "Nikt nie jest samotną wyspą"

 


 

 
NASZ KOŚCIÓŁ
Kościół Matki Bożej na Claddagh
(Saint Mary's the Claddagh)
MSZE ŚWIĘTE:

Niedziela - godz.17.00
St. Mary's Claddagh
I i III niedz. miesiąca godz.13.00
w kościele Good Shepherd,
Doughiska Rd.

SPOWIEDŹ:

Niedziela - godz. 16:30 do 16:55
I piątek miesiąca
godz.17:30 do 18:30

KANCELARIA PARAFIALNA:

Czwartek - godz. 11:00 do 12:30 i
                   godz. 16:00 do 18:00