Temat spotkania: 7 przykazanie Dekalogu według nauczania św. Jana Pawła II
Spotkanie poświęcone VII przykazaniu Dekalogu odbyło się 14 maja on-line z wykorzystaniem programu Zoom. Wzięło w nim udział 9 uczestników, wśród nich po raz pierwszy Sylwester. Materiały do spotkania na bazie homili Jana Pawła II wygłoszonej 5 czerwca 1991 roku w Biaymstoku oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego przygotował Arek. Piękną prezentacje do spotkania opracowała Ala – żona Arka (Dziękujemy!!!)
Tradycyjnie zaczęliśmy modlitwą o pogodę ducha. Następnie Arek przedstawił pierwszą część prezentacji
Następnie wysłuchaliśmy kazania Jana Pawła II
Po czym rozpoczęliśmy dyskusję odnosząc się do następujących pytań
W odpowiedzi na to pytanie przeważały odpowiedzi negatywne. Niestety, mimo, że od słów Jana Pawła II upłynęło niemal 30 lat, nie udało się Polakom skutecznie przezwyciężyć szkodliwych następstw ustroju komunistycznego ani też zbudować sprawiedliwy ład, „w którym ludzkie talenty nie będą się marnowały”. Ktoś przytomnie zauważył, że gdyby było inaczej, to nie byłoby nas tu w Irlandii. Nasze talenty mogłyby się w pełni realizować w Polsce a nie na obczyźnie. Z drugiej strony, wielu zauważało, że w Polsce dokonał się duży postęp i wiele spraw zmieniło się na lepsze. Tym niemniej, wiele spraw budzi wątpliwości, czy rzeczywiście udało się zbudować sprawiedliwy ład społeczno-ekonomiczny. Wymieniano takie zjawiska jak: umowy śmieciowe, bankructwa przedsiębiorstw prywatnych, rozkradanie majątku państwowego.
Jeśli chodzi o to pytanie nikt nie miał problemu z uznaniem, że własność prywatna nie jest kradzieżą. Tym niemniej, zauważono, że posiadanie i bogacenie się nie może być celem samym sobie. Wyznacznikiem wartości człowieka nie jest to co posiada ale w jaki sposób tym dysponuje. Dając komuś jakieś dobro materialne można nawet wyrządzić mu krzywdę. Liczy się podejście do człowieka, to w jaki sposób daję i z jakich pobudek? Czy po to aby się popisać (przed sobą, innymi), czy po to aby upokorzyć i pokazać swą wyższość dającemu, czy rzeczywiście aby pomóc? Zwracano też uwagę na to, że w gruncie rzeczy wszystko co mamy należy do Pana Boga a my posiadając jesteśmy jedynie zarządcami dóbr, które otrzymalismy od Pana Boga. A zatem bogacenie się jest w planie Bożym o tle o ile służy prawdziwemu dobru człowieka.
W odpowiedzi na to pytanie zauważylismy, że jest wiele sposobów nadużywania własności. Chyba najważniejszy to zapominanie o tym, że tak naprawdę wszystko należy do Pana Boga a my posiadając jesteśmy jedynie zarządcami Bożych darów. Inne, bardziej wyraziste nadużywanie władzy posiadania to na przykład nie wypłacanie wynagrodzeń na czas, wykorzystywanie naiwności innych (piramidy finansowe), produkowanie i sprzedawanie bublii, niesprawiedliwe i zawyżone czynsze. Jeszcze inną formą naduzywania własności jest marnotrawienie czasu. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, również za biednych, którym trzeba jednak pomagać mądrze, tak aby ich nie skrzywdzić.
W odpowiedzie na to pytanie zauważylismy, że problem ochrony środowiska naturalnego, to przede wszystkim problem bogatych krajów Zachodu, które niszczą przyrodę i uzależniają od siebie biedniejsze kraje. Bardzo negatywną rolę w tym procesie pełnią korporacje, które kontrolują media i nie pozwalają aby prawda wyszła na jaw. Bogate kraje szeroko pojętego Zachodu żyja ponad stan i w ten sposób okradają przyszłe pokolenia z zasobów. Styl życia społeczeństwa nie jest proekologiczny. Jako społeczeństwo produkujemy zbyt dużo odpadów. Głos papieży – Jana Pawła II oraz Franciszka (encyklika Laudatio si), który ostrzega świat przed dewastacją i okradaniem Ziemi generalnie jest lekceważony i nie brany pod uwagę.
Spotkanie zakończyło się ustaleniem terminu kolejnego spotkania – 11 czerwca (niestety prawdopodobnie ciągle jeszcze on-line) godz 19:30 – 20:00 (część luźna) oraz od 20:00 kolejny temat – 8 przykazanie Nie mów fałszywego świadectwa.