Stacja IV, Matka spotyka swojego Syna

“On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał.  Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi,  Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. 
Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści. a myśmy Go za skazańca uznali, 
chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. 
Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie.
” (Iz 53, 2-5)

Przebaczenie

Te dwie figury przedstawiają Maryję spotykającą cierpiącego Chrystusa w Jego drodze na Kalwarię. Te dwie skały zostały ukształtowane przez wiatr, deszcz i mróz w czasie około 10 000 tysięcy lat odkąd minęła epoka lodowcowa. Ta skała po prawej przedstawia Maryję. Ta po lewej, cierpiąca postać Chrystusa. Wyraża ona to, co mówi Pismo: „Został przebity za nasze winy, zmiażdżony za nasze grzechy”.

To o czym mówi Pismo Święte jest aktualne szczególnie w tym miejscu. Historia zniszczenia tutejszego opactwa wynikła na skutek wojen chrześcijan przeciwko innym chrześcijanom. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1264 roku, kiedy to Normanowie walczyli przeciwko Irlandczykom. Kolejnym razem miało to miejsce za władania chrześcijańskiego króla Henryka VIII, podobnie było za panowania królowej Elżbiety jak i za króla Jakuba I, który skonfiskował ziemie opactwa i wyrzucił stąd wspólnotę mnichów. Dzieła zniszczenia opactwa dopełniła armia Cromwella, która przybyła pięćdziesiąt lat później. To również byli chrześcijanie. Ustawy penalizujące katolików zostały uchwalone przez parlament chrześcijański…A wielki głód, który zniszczył połowę tutejszej populacji, nie wydarzyłby się, gdyby właściciele gruntów byli naprawdę chrześcijanami.
Dzisiaj wciąż jesteśmy do nich podobni – chrześcijanin przeciwko chrześcijaninowi. Poszarpany kształt Irlandii ilustruje tę sytuację.

Stacja V, “Szymon Cyrenejczyk pomaga Panu Jezusowi nieść krzyż.” https://galway.dominikanie.pl/stacja-v-szymon-cyrenejczyk-pomaga-panu-jezusowi-niesc-krzyz/