Stacja XII, Śmierć Jezusa na krzyżu

Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».  (Łk 23, 39-43)

Najwyższy król wewnętrznego królestwa

Budując opactwo, wybierano kamień z tego kamieniołomu. Król Cathal rozkazując zbudowanie opactwa, uznał, że chociaż sam jest królem, to jednak służy „Najwyższemu Królowi Wewnętrznego Królestwa”. To, że rzeczywiście rozpoznał i uznał najwyższgo Króla i jego Królestwo, widać choćby po tym, że po latach swojego panowania abdykował, a gdy zmarła mu żona, poszedł służyć jako mnich w klasztorze Abbeyknockmoy.

Dwie skały po każdej stronie reprezentują dwóch złodziei. Ci dwaj złodzieje mają szczególne znaczenie dla tego miejsca. W hrabstwie Mayo znana jest następująca rymowanka: „Uściśnij dłoń bracie Janie, ty jesteś łotr i ja jestem łotr. Ciebie powieszą w Ballinrobe, a mnie w Ballintubber”. (Shake hands brother John, you’re a rogue and I’m another, You’ll be hung in Ballinrobe and I’ll be hung in Ballintubber.”) Były tu dwa sądy, w których ludzie mogliby być sądzeni za kradzież i podobne sprawy. Jeden w Ballinrobe, a drugi w Belcarra. Tych, których sąd skazał w Belcarra, przewożono do Ballintubber i tutaj byli wieszani. Drzewo, na którym wieszano skazańców rosło tutaj. Stąd też wziął się rym do rymowanki…

Woda, która spada z góry jest symbolem życia sakramentalnego Kościoła, mistycznie zrodzonego z przebitego boku Chrystusa wiszącego na krzyżu. Jest również symbolem łaski płynącej ze świątyni w niebie.

Stacja XIII, „Ciało Pana Jezusa zostaje zdjęte z krzyża” https://galway.dominikanie.pl/stacja-xiii-cialo-pana-jezusa-zostaje-zdjete-z-krzyza/